ODTÜ EGE MEZUNLAR DERNEĞİ
0232 445 55 15
dernek@odtuemd.org.tr
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir
Birlikte daha güçlü...
Ana sayfa  |  Hakkımızda  |  Üyelik  |  Burs  |  Kariyer  |  Etkinlikler  |  Galeri  |  İletişim
Üye Girişi
E-posta
Şifre
+ Hemen Üye Ol
+ Şifremi Unuttum

Kariyer
İş ve staj arayan ODTÜ'lüleri,
işveren ODTÜ'lülerle buluşturuyoruz.
İş / Staj Arayanlar >>
İşverenler >>

Kim, Nerede, Ne Yapıyor?
Mezunlarımıza ulaşabilir, herhangi bir konuda dayanışma sağlayabilirsiniz.

Bu Yıl Böyle Başlamıştı...

Hatice Dalak - 22/03/2017İzmir'deki ilk yazımı kasvetli bir Çarşamba gününde yazmaya niyetlendim. Bu Çarşamba'nın kasveti sanılanın aksine hava yüzünden değil. Dünya olarak bir titreyip kendimize gelmenin vakti olduğuna inanıyorum. Hazır bize yeni yollar açacak bir başlangıç varken önümüzde. O başlangıç 2017 ve bu hafta bunları düşünmek için harika bir zaman çünkü kendimizi "stand by" moduna aldık bu hafta. En azından ben aldım, size bu mod içindeyken ufukta neler gördüğümü anlatmak isterim.

2017 ile ilgili görüştüğüm insanlar genellikle daha umutlu bir bakışa sahipler. Üzüntülerin, kayıpların, korkuların, umutsuzlukların toparlanıp yerini güzelliklere bırakma arzusunu görüyorum insanların gözlerinde, bir anlamda hayatta kalma çabası. Çünkü zihnimiz varlığını sonlandıracak tehlikeleri her saniye düşünerek hayatta kalamıyor, o düşünmek istemezken bunlar sıklıkla gerçekleşirse işte böyle kendine yeni umutlar şişirip uçuruyor. 2017'de gülerken suçluluk duymadığım anlar yaşamak istiyorum. Haberlere gün içerisinde hiç bakmadığımı düşünerek gülerken gülümseyişimin yüzümde donmamasını istiyorum. Kahkaha atarken "oh ya ne güzel yaşamak" diyoruz, bu seslerle bu görüntülerle geçse ya hayat.

Bak bir gidip geldim öğle arasına bir hayat uçup gitti ellerimizin arasından. Bir arkadaşım annesini kaybetti. Hasta olunca sağlığın kıymetini, kaybolunca sevdiklerimizin varlığını, parasız kalınca paramızın olduğu günleri anlamak ve dinlemek kendimizi, dışarıdaki sesleri, kokuları fark etmek. Burada parantez açarak "mindfullness (bilinçli farkındalık)" dediğimiz günümüzün "trend konu" larından bir kavram geldi aklıma.

Mindfulness şimdiki ana yargısız ve açık olarak dikkatini vermek ve bu anda her ne meydana geliyorsa kabullenmektir. Hem farkındalık hem de bilinçliliği içeren, kabul, yargısızlık ve şimdiki ana odaklanmayı temel alan derin bir farkındalık halidir. Bilincin bilincinde olmaktır. Bu halde birey dikkatinin an be an nereye yöneldiğinin ve zihninin ne ile meşgul olduğunun farkındadır.." Bu şekilde tanımlanıyor bu kavram ve ben ona bayılıyorum. Daha önce katıldığım kısa bir atölyede bunun ile ilgili bir kuru üzüm çalışması yaptırmıştı hocamız, kuru üzüme hiç bu kadar yakın hissetmemiştim kendimi. Ne kadar es geçiyoruz hayatı, bir kuru üzümün bile kokusu, tadı, sesi var. Her gün yediğimiz yemeğin her bir lokmasına böyle davransak tüketime odaklı kafalar telefona gömülü yaşamazdık. Düşünüyorum ne kitabımı okurken bilinçli farkındayım, ne yemeğimi yerken ne de işimi yaparken... Her şeyin içine biraz whatsapp, instagram, snapchat ya da başka medyalar karışıyor ve elimden ayaklarımdan tutup beni farklı yönlere sürüklüyorlar. Anı yaşamak da farklı bir hayali yaşamayı ummaktan öteye gitmiyor.

Bu yazıyı hazırlarken de benzer bir süreçten geçtim. Yazıya başladım, durdum biri geldi, ötekisi gitti, telefonuma mesajlar yağdı ve ben aşkla ve şevkle başladığım yazımı yazarken parçalara bölündüm. Bilinçli farkında parmaklarım bilinçsizliğe, yazdığım bu yazım da bir göreve doğru dönüşürken cümlelerime mesajlarımı taşımaktan sorumluymuş gibi davranmak istemiyorum. Kelimelerim benim özgürlüğüm ve ben çok özgür zamanlara erişeceğim, mobil verinin bana erişemediği modern zamanlarda...Tüm Yazılar >>

© ODTÜ Ege Mezunlar Derneği
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir      Tel: 0232 445 55 15      E-posta: dernek@odtuemd.org.tr