ODTÜ EGE MEZUNLAR DERNEĞİ
0232 445 55 15
dernek@odtuemd.org.tr
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir
Birlikte daha güçlü...
Ana sayfa  |  Hakkımızda  |  Üyelik  |  Burs  |  Kariyer  |  Etkinlikler  |  Galeri  |  İletişim
Üye Girişi
E-posta
Şifre
+ Hemen Üye Ol
+ Şifremi Unuttum

Kariyer
İş ve staj arayan ODTÜ'lüleri,
işveren ODTÜ'lülerle buluşturuyoruz.
İş / Staj Arayanlar >>
İşverenler >>

Kim, Nerede, Ne Yapıyor?
Mezunlarımıza ulaşabilir, herhangi bir konuda dayanışma sağlayabilirsiniz.

Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi BaşladıKöy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi Başladı

Hafta 1: Bergama Kozak Yaylası Yukarıbey Mahallesi

ODTÜ Ege Mezunlar Derneği & ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu (ODTÜ THBT) Mezunları olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği, Cevdet İnci Eğitim Vakfı'nın destekleri ve de İFOD'un görsel kayıt katkıları ile "Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi"ne başladık: 19-20 Ekim tarihlerinde, Bergama Kozak Yaylası Yukarıbey Mahalesi'ndeydik.

24 çocuğumuza iki gün süreyle önce halkbilimi konusunda genel bir eğitim sunduk, halk müziği ve halk oyunları hakkında bilgilendirilip "Evreşe Yolları Dar" adlı türküyü ve harmandalı zeybeğini öğrettik, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları oynadık, son olarak halk masallarından bir örneği yaratıcı drama ile deneyimlemelerini sağladık.

Projemiz devam ediyor: Altta belirtilen program dahilinde, İzmir'in farklı ilçelerine bağlı toplamda 7 köyde yaşayan yaklaşık 150 çocuğa, halkbilimi anlatacağız ve halkbiliminin farklı dallarını deneyimlemelerini sağlamış olacağız.

Bu çalışmada sizlerin de desteğini bekliyoruz:

Altta tarihleri de belirtilen şekilde, farklı köylere bizimle gelecek gönüllüler arıyoruz. Bu gönüllüler, eğitim ekibi ile birlikte, belirtilen köye gidecek, ve günde 3 veya 4 sefer, 20şer dakika boyunca, çocuklar ile, çocuk oyunları (balık ağı, istop, yakar top, beş taş vb) oynayacak. Aradığımız özellikler, çocukların enerjilerine uyum sağlayabilecek, çocuklar ile birlikte olmayı seven, ama en önemlisi, bu güzel çocuklarımız ile olmaktan keyif alacak arkadaşlar. Gönüllüler, dernek sekreterimize katılabilecekleri gün ile birlikte isim yazdırabilir. Her gün için gönüllü sayısı azami 2 kişi olabileceğinden, ilk bildirimlere öncelik verilecektir.

Bize maddi destek de verebilirsiniz:

Çocuklarımıza küçük hediye paketleri hazırladık. Bu hediye paketlerinin her birinin bedeli 100TL'dir. Altta belirtilen hesaba havalenizi yaparsanız, köy çocuklarımıza sizin adınıza hediyenizi teslim edecek ve fotoğrafını sizinle paylaşacağız.

Hesap:
Özgür TOPAÇ
İŞ BANKASI
Şube: 2126 - Erdek/Balıkesir
IBAN: TR89 0006 4000 0012 1260 4035 54
Açıklama: Köyçocukları

Hafta 2 & 3: Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi Devam Ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Ege Mezunlar Derneği ve ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu (ODTÜ THBT) Mezunları işbirliği ile hazırlanan "Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi", Bergama Kozak Yaylası Yukarıbey Mahallesi ve Kınık Çaltı Köyü'nün ardından Menemen Doğaköy'deki eğitimlerle devam etti. Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) tarafından destek verilen bu kültürel eğitim ve araştırma programını ODTÜ Ege Mezunlar Derneği üyeleri ve ODTÜ THBT mezunları ile Ege Üniversitesi Konservatuarı mezun ve öğrencileri yürütüyor.

Eğitim projesinin ilk üç haftasında, toplamda 77 çocuğumuz, ikişer günlük eğitim süresince halkbilimi konusunda genel bir eğitim aldı, halk müziği ve halk oyunları hakkında bilgilendi, "Evreşe Yolları Dar" adlı türküyü ve harmandalı zeybeğini öğrendi, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları oynadı ve son olarak halk masallarından bir örneği yaratıcı drama ile deneyimledi. İkişer günlük etkinlikler sonundaki ayrılığa, eğitim alan çocuklardan Azra'nın "haftaya yine gelin" sözü damga vurdu.

ODTÜ Ege Mezunlar Derneği üyelerinde ve proje gönüllülerinden Dilay Perdahçı (FLE '16), Menemen Doğaköy'deki eğitim sonrasında "İçerik olarak çok güzel bir programdı. Bundan sonraki tüm etkinliklere katılmak isterim. Ben de ilköğretim çocukları ile çalışıyorum, çok zor ve keyifli bir iş." şeklinde görüş bildirirken, bir diğer gönüllü Yeliz Tas (MAN '05) ise şöyle konuştu: "Haftasonu çok güzeldi. Çocuklarla olmaktan çok keyif aldım".

Proje kapsamında, eğitim yanında, kültürel yöre taraması da gerçekleştiriliyor. Eğitim sunulan bu yöre/köylere özgü halk edebiyatı ve tiyatrosu, gelenek, görenek ve inançlar, halk müziği ve oyunları, halk sanatları, mutfağı, giyim, kuşam süslenme vb. konularında araştırma yapılıp bulgular belgeleniyor ve böylece yörenin kültürel mirasının gelecek kuşaklara aktarımının sağlanması planlanıyor.

Ege Üniversitesi Konservatuarı emekli öğretim görevlilerinden, halkbilimci Abdürrahim Karademir, "Kendilerinin sahip olduğu halk kültürü değerlerinin ön plana çıkarılıp, güncelleyip, bunları kullanım alışkanlığı kazandırma çalışması öncelikli olmalı" diyerek, projeyi tüm okullara tavsiye ettiğini belirtti.

19 Ekim'de başlayan "Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi" ilk aşamada, 7 hafta süresince, Bergama, Kınık, Menemen, Ödemiş, Selçuk, Kiraz ve Kemalpaşa'ya ait köylerde gerçekleştirilerek, toplamda 150 çocuğun bu eğitimlerden yararlanması sağlanacak ve bu 7 köye/yöreye ait kültürel yöre taraması yapılarak proje sonunda raporlanacaktır.

PROGRAM:
  • 19-20 Ekim: Bergama/Kozak Yaylası Yukarıbey Mahallesi - TAMAMLANDI
  • 26-27 Ekim: Kınık/Çaltı - TAMAMLANDI
  • 2-3 Kasım: Menemen/Doğaköy - TAMAMLANDI
  • 16-17 Kasım: Ödemiş/Köseler
  • 23-24 Kasım: Selçuk/Çamlık
  • 30 Kasım-1 Aralık: Kiraz/İğdeli
  • 7-8 Aralık: Kemalpaşa/Damlacık


Fotoğraflar:

19-20 Ekim: Bergama/Kozak Yaylası Yukarıbey Mahallesi26-27 Ekim: Kınık / Çaltı Köyü ve 2-3 Kasım: Menemen / Doğaköy

Tüm Haberler >>

© ODTÜ Ege Mezunlar Derneği
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir      Tel: 0232 445 55 15      E-posta: dernek@odtuemd.org.tr