ODTÜ EGE MEZUNLAR DERNEĞİ
0232 445 55 15
dernek@odtuemd.org.tr
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir
Birlikte daha güçlü...
Ana sayfa  |  Hakkımızda  |  Üyelik  |  Burs  |  Kariyer  |  Etkinlikler  |  Galeri  |  İletişim
Üye Girişi
E-posta
Şifre
+ Hemen Üye Ol
+ Şifremi Unuttum

Kariyer
İş ve staj arayan ODTÜ'lüleri,
işveren ODTÜ'lülerle buluşturuyoruz.
İş / Staj Arayanlar >>
İşverenler >>

Kim, Nerede, Ne Yapıyor?
Mezunlarımıza ulaşabilir, herhangi bir konuda dayanışma sağlayabilirsiniz.

ODTÜ EGE MEZUNLAR DERNEĞİ 2019-2020 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞIODTÜ EGE MEZUNLAR DERNEĞİ 2019-2020 DÖNEMİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞI:

Tarih: 10 Şubat 2019

Yer: ODTÜ Ege Mezunlar Derneği Merkezi, 1453 Sokak No:8 Daire:1, Alsancak, İzmir

ODTÜ Ege Mezunlar Derneği 2017-2018 Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı, ilk toplantı tarihi olan 31.01.2019 saat 11.00’de salt çoğunluk sağlanamadığından, önceden duyurulduğu gibi 10.02.2019 tarihinde, aynı yerde saat 11.00’da yapılmak üzere toplanılmıştır.

Genel Kurul, 30 üye ve 11 vekalet ile toplam 41 katılım ile gerekli çoğunluk sağlanarak açıldı. Gündemin 1. Maddesi gereği saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

Gündemin 2. Maddesi gereği; Genel Kurul için Divan Başkanı ve 2 (iki) adet Yazman seçimi yapıldı. Divan Başkanlığı’na Sergenç İneler, Yazmanlıklara Yasemin Uzakgören ve M. Caner Akıncı oy birliği ile seçildi. Divan Başkanı ve Yazmanlara, Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi oy birliği ile verildi. Divan Başkanı gündem maddelerini okudu ve ilave gündem maddesi olup olmadığı soruldu. İlave olmadığından, ilan edilen Genel Kurul toplantı gündemi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 3. Maddesi gereği; 2017-2018 yılları Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Seyhan tarafından okundu ve görsel sunumu yapıldı. Fatih Seyhan, 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilen Dernek etkinlikleri, Dernek ve duyuru grubu üye sayıları hakkında bilgi verdi. Üyelerden, Yönetim Kurulu faaliyet raporuna ilişkin herhangi bir soru gelmedi.

2017-2018 yılları Mali Raporu, Dernek Saymanı Ahmet Ufuk Nurhan tarafından okundu. Üyelerden, Rapora ilişkin herhangi bir soru gelmedi.

Denetleme Kurulu Raporu, Denetçilerden Melih Kutlu tarafından sunuldu. Üyelerden, Rapora ilişkin herhangi bir soru gelmedi.

Gündemin 4. Maddesi gereği; Yönetim Kurulu ve 2017-2018 yılı faaliyetleri ile Denetim Kurulu ve 2017-2018 yılı raporu oy birliği ile ayrı ayrı ibra edildi.

Gündemin 5. Maddesi gereği; 2019-2020 Dönemi için yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Onur Kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Divan Başkanı Genel Kurula katılan üyelerden 2019-2020 dönemi Yönetim Kurulu için aday listelerini istedi.

Yönetim Kurulu adayları için Divan Başkanlığına tek liste sunuldu. Önerilen aday listesi şöyledir;

Yönetim Kurulu Asil adayları:
- Fatih Seyhan
- Turgay Ceylani
- Ahmet Ufuk Nurhan
- Özgür Topaç
- Meriç Kul

Yönetim Kurulu Yedek adayları:
- Tuğçe Öktem
- Birsen Yitim
- Elif Turak
- Tuğba Efe
- Can Erdil Kara

Aday seçiminin açık oylama ile yapılması önerisi oylandı ve oy birliği ile kabul edildi. Yapılan açık oylama sonucunda, sunulan Asil ve Yedek Yönetim Kurulu listesi oy birliği ile kabul edildi.

Divan Başkanı üyelerden 2019-2020 dönemi Denetim Kurulu aday listelerini istedi. Denetim Kurulu adayları için Divan Başkanlığına tek liste sunuldu. Önerilen aday listesi şöyledir;

Denetim Kurulu Asil adayları:
- Melih Aksoy
- Melih Kutlu
- Yasemin Uzakgören

Denetim Kurulu Yedek adayları:
- Sergenç İneler
- Semih Derece
- Hürcan Türkmen

Aday seçiminin açık oylama ile yapılması önerisi oylandı ve oy birliği ile kabul edildi. Yapılan açık oylama sonucunda, sunulan Asil ve Yedek Denetim Kurulu listesi oy birliği ile kabul edildi.

Divan Başkanı 2019-2020 dönemi Onur Kurulu aday listelerini istedi. Onur Kurulu adayları için Divan Başkanlığına tek liste sunuldu. Önerilen aday listesi şöyledir;

Onur Kurulu adayları:
- Öcal Bengisu
- Temel Şenocak
- Semih Kumbasar
- Günseli Ünlütürk
- Nuri Erçetin

Aday seçiminin açık oylama ile yapılması önerisi oylandı ve oy birliği ile kabul edildi. Yapılan açık oylama sonucunda, sunulan Onur Kurulu listesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 6. Maddesi gereği; 2019-2020 yılları için hazırlanmış olan çalışma programı, yeni Yönetim Kurulu adına Fatih Seyhan tarafından okundu.

2019-2020 yılları için hazırlanmış olan tahmini bütçe, yeni Yönetim Kurulu adına Ahmet Ufuk Nurhan tarafından okundu. Öngörülen yeni bütçe ile ilgili açıklamalar Ahmet Ufuk Nurhan tarafından yapıldı.

2019-2020 dönemi tahmini Bütçesi, farklı fasıllar arasında veya mevcut fasıllar ile yeni bir fasıl arasında aktarım hakkı da saklı kalmak üzere, Divan Başkanı Sergenç İneler tarafından oylamaya sunuldu. Tahmini bütçe ve Yönetim Kurulunun fasıllar arası aktarma yapma hakkı oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 7. Maddesi gereği; 2019-2020 yılları için geçerli olacak aidat tutarlarının ve Dernek üyeliğine giriş tutarının belirlenmesine geçildi. Seçilen Yönetim Kurulu adına Fatih Seyhan, aidat artışının enflasyondan daha düşük bir oranda yapılarak üyelerden aidat toplama oranını artırmayı hedeflendiklerini dile getirdi. 2019 yılı aidat tutarının yıllık 185 TL ve 2020 yılı aidat tutarının yıllık 200 TL olması, yeni üye giriş aidatının ise 25 TL olarak devam etmesi ve kredi kartı ve taksitle ödeme olanakları önerisi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 8. Maddesi gereği; Geçtiğimiz yıllarda yenilenen Dernekler Yasasına uyumlu olması için İzmir İli Dernekler Masası tarafından Dernek Tüzüğümüzde yapılması istenen değişiklikler ve düzeltmelerin görüşülmesine geçildi. Dernek Tüzüğümüzde değişmesi gereken toplam 11 madde (14-15-24-25-26-28-31-36-37-38-41. maddeler) görüşülerek Dernekler Masasının istediği düzeltmelerin yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

Gündemin 9. Maddesi gereği; Dilek ve Temenniler kısmında Üyeler söz hakkı aldı ve aşağıda listelenen dilek ve önerilerini dile getirdi.

Divan Başkanı Sergenç İneler söz aldı, yeni yönetime başarılar diledi ve desteğe hazır olduğunu söyleyerek toplantıyı sona erdirdi.

10 Şubat 2019

Divan BaşkanıYazmanYazman
Sergenç İnelerYasemin UzakgörenM. Caner Akıncı


DİLEK VE TEMENNİLER:

İzmir'e kısa süre önce taşınmış olan Üyemiz Birsen Yitim, aidat ödeme oranının tüm mezun derneklerinde düşük olduğunu, dernek gelirlerini arttırmak için etkinliklerden gelir sağlanmasının tüm mezun derneklerinde izlenen yollardan biri olduğunu belirtti.

Üyelerden Kazım Saver, 3 yıldır ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneğinin düzenlediği maratonda koştuğunu belirtti. İlk seneler sadece İstanbul Derneği olarak başlandığını, koşulara devam ettikçe ODTÜ Burs fonuna katkıların arttığından bahsetti. İzmir’de de böyle bir faaliyetin yapılabileceğini önerdi. Yeni Yönetim Kurulundan Fatih Seyhan söz alarak; İzmirli mezunlarımızın İstanbul Maratonuna katılarak yüksek miktarda bağış toplandığını ancak organizasyon İstanbul MD tarafından yapıldığı için topladıkları bağışları İzmir bağışları olarak ayırmayı hiç düşünmediklerini, sonuçta tümünün ODTÜ öğrencilerine burs olarak gittiğini söyledi. Organizasyona ODTÜ genelinde bir bütün olarak bakılması gerektiğini ancak Ankara'daki Mezunlar Derneğinin İstanbul Maratonuna katılan Ankaralı üyelerin topladığı bağışları kendi dernekleri adına ayırdığını belirtti.

Divan Yazmanı Caner Akıncı söz alarak; gelir elde edilebilecek koşu etkinlikleri için diğer illerde bu konuda tecrübe edinmiş halen İzmir’de yaşayan üyelerimizin katılımı ve desteğiyle Ege’de iyi bir temel kurulabileceğini önerdi.

Denetim Kurulu üyesi Melih Aksoy söz alarak; Derneğimizin güncel üye listesi için çalışma yapılmasını önerdi. Aidat borcu olan Üyelerimize yaklaşımın ne olduğunu ve bu Üyelerimizi nasıl geri kazanabileceğimizi sordu. Yeni Yönetim Kurulundan Özgür Topaç cevap için söz aldı; Dernek faaliyetlerinde, aidat borcu olan ve olmayanlara farklı fiyat uygulandığını söyledi. Yeni Yönetim Kurulundan Fatih Seyhan söz alarak; Dernek faaliyetlerine gelen, aidat borçlu Üyelerin zamanla ödeme yapmaya başladıklarını ve büyük meblağlarda olmayan borçların taksitlendirildiğini belirtti.

Üyelerden Cihan Ürtiş söz aldı ve geçmişte bir süre görev aldığı ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneğinden örnek vererek aidat ödemelerinin, Üyelere sunulan çeşitli faaliyetlerle Üyeye daha fazla aidiyet hissettirerek arttırılmaya çalışıldığını belirtti.

Yeni Yönetim Kurulu yedek üyesi Tuğba Efe söz aldı; Derneğimizin web sitesinin güncellenmesi ve sosyal ağların daha etkin kullanılması gerektiğini önerdi. İletişim komitesinin bu hususta çalışırken genç üyeleri de gözeterek daha yaygın olabilecek şekilde çalışmaları gerektiğini önerdi.

Yeni Yönetim Kurulu üyesi Meriç Kul söz aldı; İletişim Komitesince önceki dönemlerde yapılan işleri anlattı.

Divan Yazmanı Caner Akıncı söz aldı; Dernek Yönetiminin önerilere her zaman açık olduğunu ve öneriler için her zaman Yönetimle iletişime geçilebileceğini belirtti.

Üyelerden Fuat Madenoğlu söz aldı; Dernekte faaliyet olmayan günlerde, isteyen arkadaşları ile birlikte Dernek merkezinde herhangi bir faaliyet yapıp yapamayacağını sordu; ayrıca, İzmir’de de Maraton etkinliklerinin düzenlenmesi önerisinde bulundu. Yeni Yönetim Kurulu üyesi Fatih Seyhan söz alarak, faaliyetler için Dernek merkezinin kullanılmasında sakınca olmadığını belirtti.

Onur Kurulu üyesi Nuri Erçetin söz aldı; Ege Bölgemiz ve Ege denizindeki adalar arasında THBT’nin bir etkileşim adımı kurduğunu, bu altyapı üzerine daha fazla etkinlik yapabileceğimizi önerdi.

Yeni Yönetim Kurulu yedek üyesi Elif Turak söz aldı; Dernek faaliyetlerine katılımın arttırılabilmesi için etkinliklerde çeşitlilik olmasını önerdi. Aklındaki Derneğin, istendiği her zaman gelebilecek bir yer olması gerektiğini; Derneğin dışarıya karşı mesafeli görüldüğünü, etkinliklere yapılan “ODTÜ'lüler ve dostları” çağrısının duyulmadığını, bilinmediğini belirtti, Ayrıca, sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa faaliyet yürütülmesini önererek çocuk, kadın, ihtiyaç sahibi kesimler gibi konularda katılımımızı arttırabileceğimizi belirtti.

Üyelerden Fadıl Erten söz aldı; Çocuk Bilim Merkezimizin tanıtımının yapılması için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini, bir mezun ve vatandaş olarak arzu ettiğini belirtti. Bilim Merkezi için ODTܒdeki bölümlerin hamilik yapabileceğini, geçici sergiler düzenlenebileceğini belirtti. Diğer bir husus olarak; kokteylleri düzenleme amacımızın yalnızca gelir sağlamak değil, katılımın arttırılması olması gerektiğini belirterek bu amaç doğrultusunda iki yıldan uzun olmayacak bir proje hazırlanıp, adım adım katılımı arttırmayı hedefleyen uzun vadeli de olsa bir çalışma yapılmasını önerdi. Bilim Merkezi ile ilgili olarak Üyelerden Birsen Yitim söz aldı; Bilim Merkezinde, İzmir’deki okullarla ortaklaşa faaliyetler yapılabileceğini önerdi.

Divan Başkanı Sergenç İneler söz aldı; ODTÜ mezunu öğrencilerin %36’sının Egeli olduğunu bir araştırmasında gördüğünü belirtti. Mezunlarımızın, kendi uzman oldukları bir dalda etkinlik yaparak gelirini Derneğe sunabileceklerini ve bu şekilde Derneğe katılımın arttırılabileceğini belirtti. Bu kapsamda kendisinin Genel Müdür olduğu TARKEM (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş) ile Derneğimizin ortak bir projesinin olabileceğini; TÜBİTAK'ın 81 ilde gerçekleştirdiği Bilim Programlarında da yararlanabileceğini belirtti. Bursa ve Üsküdar'daki Bilim Merkezlerindeki kullanım fazlası deney setlerinin Derneğimizin Çocuk Bilim Merkezine getirtilebileceğini önerdi. Bir başka öneri olarak Dernek adına iktisadi işletme kurulabileceğini söyledi. Ayrıca Google üzerinde, Dernek olarak ücretsiz reklam olanaklarının da bulunduğunu aktardı. Diğer bir öneri olarak, Derneğe finansal gelir olması açısından AB fonları gibi teşvik programlarından da yararlanabileceğini belirtti. Son olarak da Yıl sonu balosu dışında Bahar Balosu ya da Yaza Merhaba Balosu etkinliğinin de düzenlenebileceği önerisini dile getirdi.

Çocuk Bilim Merkezi konusunda Yeni Yönetim Kurulundan Fatih Seyhan söz alarak 2017 de Kültürpark Rotary ile ortak bir çalışma yapılıp Mavibahçe Alışveriş Merkezinde çocuklar için uzun süreli Bilim Sergisi düzenlendiğini anlattı. 2018 de ise Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile görüşülerek Bilim Merkezi için kalıcı bir yer talep edildiğini; 6 katlı Zeytinlik Semt Merkezi bodrum katının Çocuk Bilim Merkezimize tahsisinin sağlandığını, proje ve tadilatının yapılıp deney setlerinin taşındığını söyledi.

Yeni deney setleri ilave edilip 20 Kasım 2018 "Çocuk Hakları Günü" Sema Başkan ile birlikte açılışını yaptıklarını ve konunun geçmiş dönem etkinlik listesinde yer aldığını bildirdi. Çocuk Bilim Merkezi için yeni deney setlerine de ihtiyacı bulunduğunu belirterek ihtiyaç listesinin en kısa sürede üyelerimize iletileceğini ve her tür desteğe açık olunduğunu dile getirdi.

Tüm Haberler >>

© ODTÜ Ege Mezunlar Derneği
1453 Sok. No:8 D:1 Alsancak / İzmir      Tel: 0232 445 55 15      E-posta: dernek@odtuemd.org.tr